Parametrics
CY7C199-20LMB absolute maximum ratings: (1)Storage Temperature:–65 to +150℃; (2)Ambient Temperature with Power Applied:–55 to +125℃; (3)Supply Voltage to Ground Potential (Pin 28 to Pin 14): –0.5V to +7.0V; (4)DC Voltage Applied to Outputs in High-Z State: –0.5V to VCC + 0.5V; (5)DC Input Voltage:–0.5V to VCC + 0.5V; (6)Output Current into Outputs (LOW): 20 mA; (7)Static Discharge Voltage: > 2001V; (8)Latch-up Current: > 200 mA.
Features
CY7C199-20LMB features: (1)High speed: 10 ns; (2)Fast tDOE; (3)CMOS for optimum speed/power; (4)Low active power: 467 mW (max, 12 ns L version); (5)Low standby power: 0.275 mW (max, L version); (6)2V data retention (L version only); (7)Easy memory expansion with CE and OE features; (8)TTL-compatible inputs and outputs; (9)Automatic power-down when deselected.
Diagrams
 CY7C006 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 CY7C006A |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 CY7C006A-15AXC |
 Cypress Semiconductor |
 SRAM 5V 16Kx8 COM Dual Port SRAM |
 CY7C006A-15AXCT |
 Cypress Semiconductor |
 CY7C006A-20AC |
 IC SRAM 16KX8 DUAL 64LQFP |
 CY7C006A-20AXC |